POZOR!
PRED INŠTALÁCIOU SCHODISKA SI POZORNE PREČÍTAJTE TENTO NÁVOD NA POUŽITIE.

Tieto schody sa nesmú používať ako konštrukcia uľahčujúca prístup počas stavebných alebo renovačných prác. Schody sa nesmú inštalovať, ak výška stropu presahuje maximálnu hodnotu uvedenú v montážnom návode alebo na štítku výrobku.
Z bezpečnostných dôvodov, keď idete hore alebo dole po schodoch, vždy sa k nim postavte čelom a vždy sa držte aspoň jednej výstuhy (alebo zábradlia). Schody môže používať vždy len jedna osoba.
Chybné alebo poškodené schody sa nesmú používať. Pružiny sú veľmi napäté. Pri ich nastavovaní buďte opatrní. Pružinový mechanizmus je možné nastaviť len vtedy, keď sú schodíky zložené (t.j. keď je napätie pružiny najnižšie). Pri odstraňovaní pružín je potrebné venovať osobitnú pozornosť.
Ak schody nie sú dodané v kompletne zmontovanom stave, pred začatím montáže a inštalácie si pozorne prečítajte priložený montážny návod.
Maximálne zaťaženie: 150 kg
Schody boli testované do zaťaženia 150 kg (maximálne zaťaženie). Zaťaženie schodov hmotnosťou presahujúcou 150 kg môže viesť k poškodeniu a zraneniu osôb. POZOR! Ihneď po zložení schodov by mali byť všetky pohyblivé kovové časti naolejované. Tieto časti by sa potom mali raz ročne naolejovať.



Mazanie
UPOZORNENIE! Ihneď po zložení schodov je potrebné naolejovať všetky ich pohyblivé kovové časti. Mazanie týchto častí je potrebné opakovať raz ročne.

Montážnici, náradie a materiály
Odporúča sa, aby schody montovali 2 osoby. Prvý montér musí byť dostatočne silný, aby dokázal zdvihnúť schody na úroveň stropu (schody vážia v závislosti od modelu do 50 kg).
Modely ClickFIX® však môže nainštalovať jedna osoba, ktorá pracuje sama. Budete potrebovať nasledujúce materiály a nástroje:
- • elektrický skrutkovač
- • mazací olej
- • ceruzka
- • drevo na priečne nosníky, rovnakých rozmerov ako nosníky strop (v závislosti od potrieb)
- • ručná píla
- • dočasné nosné dosky (cca 20 cm dlhšie ako je šírka stropného otvoru)
- • meter skladací alebo zvinovací
- • drevené podložky a kliny
- • uholník
- • veľký rebrík s plochými priečkami
- • 100mm skrutky
- • pevná pracovná plošina
- • ochranné rukavice
- • dosky na pracovnú plošinu (podľa potreby)
- Pracovná plošina by mala byť dostatočne vysoká, aby umožnila montážnikovi prístup do podkrovia bez prekročenia maximálnej prípustnej výšky konštrukcie. Plošina musí byť navrhnutá tak, aby vydržala zaťaženie zodpovedajúce hmotnosti montéra v kombinácii s hmotnosťou podkrovných schodov.


1 alebo 2 osoby?
Odporúča sa, aby schody montovali dvaja ľudia. Prvý montér musí byť dostatočne silný na to, aby zdvihol schody do úrovne stropu (schody vážia až do 50 kg v závislosti od modelu). Modely ClickFIX® je možné namontovať aj jednou osobou.
POSTUPUJ PRESNE PODĽA NÁVODU

Pozorne si prečítajte tieto pokyny, aby ste sa uistili, že je produkt správne zostavený a nainštalovaný. Ak sa vyskytnú nejaké problémy, požiadajte o pomoc svojho predajcu.
POZOR! Po inštalácii sa schody NESMÚ ROZOBERAŤ!
POZOR! Pre modely, v ktorých sú schody pripevnené k poklopu (modely iné ako ClickFIX®): ak je počas inštalácie potrebné odpojiť schody, aby sa znížila hmotnosť konštrukcie, uvoľnite skrutky spájajúce kovový rám so samotnými schodmi. Neuvoľňujte skrutky na poklope, pretože sa môžu pri opätovnom uťahovaní pretočiť. Pretočený závit môže stratiť pevnosť v dreve a v horšom prípade aj vypadnúť.
Umiestnenie schodiska:
Pri odstraňovaní izolačného materiálu noste ochranné rukavice. Uistite sa, že miesto zvolené pre inštaláciu schodov neobsahuje žiadne elektrické káble, rozvody vody alebo ústredného kúrenia atď. V prípade potreby zavolajte odborníka, aby takéto prekážky odstránil. Uistite sa, že je na podlahe dostatok miesta pre schody (časť A)
Dostatočný priestor musí byť zabezpečený aj pre úplné vysunutie schodov (časť B na obrázku 1). V prípade modelov zložených z dvoch častí musí byť dostatok miesta na rozloženie schodov do oblúka. Konkrétne rozmery a možnosti nastavenia sú uvedené v montážnom návode priloženom ku každému produktu.
Vytvorenie otvoru v strope
Na ochranu pred prachom a inými časticami padajúcimi zo stropu sa odporúča nosiť masku a ochranné okuliare. Práce by mali začať odstránením všetkého nábytku z pracovného priestoru a pokrytím podlahy. Po zmeraní otvoru je potrebné ho prerezať cez omietku a iné materiály v strope. Veľkosť stropného otvoru je uvedená na obale.
Otvor musí byť minimálne o 10 mm dlhší a o 10 mm širší ako rám schodov. To poskytne priestor pre rozpery (podložky) a umožní kolmú montáž schodov. Ak nie je možné pripevniť schody bežným spôsobom, t. j. rovnobežne so stropnými nosníkmi, požiadajte o radu kvalifikovaného montéra.
Obrázky 2, 3 a 4 ukazujú, ako orámovať stropný otvor. V prípade upevnenia schodov paralelne s existujúcimi stropnými nosníkmi postačujú jednoduché stropné nosníky a jednoduché priečne nosníky. Pri pripevnení schodov v pravom uhle k nosníkom sú potrebné dvojité priečne nosníky rovnakých rozmerov ako existujúce stropné nosníky.
POZOR! Ak sú stropné trámy vyrobené z iného materiálu ako z dreva, kontaktujte kvalifikovaného inštalatéra. Bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným inštalatérom neprerezávajte cez nosné trámy.

Pri pílení stropných trámov treba dávať veľký pozor. Ak na povale nie je podlaha, z bezpečnostných dôvodov by mali byť počas montáže umiestnené cez trámy stropu dosky, aby bol možný bezpečný pohyb.
Upevnenie dočasných podpier
Aby schody počas inštalácie zostali na mieste v stropnom otvore, je dobré pod ne pripevniť dočasné podpery. Ak má byť poklop zakrytý obkladom, schody by mali byť inštalované v otvore o toľko mm vyššie, ako je hrúbka obkladu. Hmotnosť obkladového materiálu nesmie presiahnuť 6 kg/m2 a jeho hrúbka nesmie presiahnuť 12 mm. Na upevnenie obkladu sa odporúča použiť stavebné lepidlo. POZOR! Pevné a správne pripevnenie obkladu je veľmi dôležité. V čase upevňovania obkladu nie je možné inštalovať schodyUpevnenie schodov
Jeden z montérov by mal vystúpiť do podkrovia a vziať so sebou všetky potrebné nástroje. Druhý montér zostáva dole. Výnimkou sú modely Click FIX®, ktoré môže nainštalovať jeden inštalatér pomocou pracovnej platformy. Prvým krokom je vyniesť schody do podkrovia. Predtým, ako začnete spúšťať schody zhora do stropného otvoru, musíte pod otvor pripevniť 2 dosky ako podpery. Schody budú spočívať na týchto doskách (pozri obrázok 5). Teraz musíte schody zostaviť tak, aby ich rám mohol byť pripevnený k stropnému otvoru. Uistite sa, že schody sú vodorovné a kolmé. Ďalším krokom je upevnenie schodov pomocou 100 mm skrutiek (3 na oboch dlhých stranách a 2 na oboch koncoch). Nezabudnite umiestniť podložky za upevňovacie body (pozri obrázok 6). Po konečnej inštalácii schodov je možné podpery odstrániť.
POZOR! Schody sa nesmú používať, kým nie sú bezpečne pripevnené k otvoru a nastavené na správnu výšku stropu.
Parozábrana
Ďalším krokom po inštalácii schodov do stropu je správna inštalácia parozábrany. Priestor medzi schodiskom a stropnou konštrukciou musí byť dobre izolovaný, aby nevznikli tepelné mosty.
Úprava schodov na výšku stropu
Prvým krokom je stiahnuť schody a rozložiť ich. Potom by sa mala spodná časť schodov zrolovať tak, aby horná časť tvorila priamku so strednou časťou (pozri obrázok 7). Uistite sa, že stupne sú vodorovné. Ak chcete presne skrátiť schody, postupujte podľa pokynov pre váš konkrétny model. Mali by ste venovať pozornosť tomu, či sú schody vybavené plastovými pätkami. Vo väčšine modelov je možné schody po skrátení ešte presnejšie upraviť. SCHODY NESMÚ BYŤ SKRÁTENÉ PRÍLIŠ. Priveľmi krátke schody sa môžu počas používania neočakávane zložiť, čo môže mať za následok vážne zranenie. Ak chcete skontrolovať, či majú schody správnu dĺžku, musia byť úplne vysunuté. Všetky rebríkové diely musia byť v priamej línii, bez medzier a oba nosníky musia ležať na podlahe (pozri obrázok 8).
POZOR!
NEPOUŽÍVAJTE schody, kde nie sú všetky časti v priamke. Ak sú schody príliš dlhé, bude potrebné znova skrátiť nosníky. Ak sú schody príliš krátke, budete musieť u svojho predajcu objednať novú spodnú časť. NEOpierajte schody o krabice, bloky, plošiny atď. Takéto konštrukcie sú nebezpečné, nestabilné a neposkytujú schodom primeranú oporu.
Používanie schodov
Spôsob bezpečného používania schodov je znázornený na obrázkoch nižšie (9).
Ďalšie odporúčania
V závislosti od modelu môžu byť dôležité nasledujúce poznámky.
POZOR! Pružinový mechanizmus v ráme je možné nastaviť pomocou reťazového článku alebo – v závislosti od modelu – pohybom pružín nahor alebo nadol. Pružinový mechanizmus je možné nastaviť len pri zatvorenom poklope. Ak má byť poklop pokrytá obkladovým materiálom, môže byť potrebné upraviť tento mechanizmus. Pri nastavovaní buďte obzvlášť opatrní, pretože pružiny sú pod veľmi vysokým napätím. Náhodné uvoľnenie pružiny môže viesť k zraneniu osôb. Poklopy z drevotriesky sú vhodné na lakovanie. Aby ste sa vyhli nezrovnalostiam, je dobré natrieť veko z oboch strán.
Dodatočné vybavenie
Na zvýšenie bezpečnosti používania produktu odporúčame nasledujúce doplnkové vybavenie:
• madlo (pozri obr. 10)
• balustráda (pozri obr. 11)
Ďalšie vybavenie si môžete objednať u svojho predajcu. POZOR! Výrobok sa nesmie upravovať. Výrobca nezodpovedá za žiadne zranenie osôb alebo poškodenie budovy alebo jej častí spôsobené upraveným výrobkom.
DÔLEŽITÉ POKYNY K MONTÁŽI
UPEVNENIE DOČASNÝCH PODPIER
Aby schody počas inštalácie zostali na mieste v stropnom otvore, je dobré pod ne pripevniť dočasné podpery. Ak má byť poklop zakrytý obkladom, schody by mali byť inštalované v otvore o toľko mm vyššie, ako je hrúbka obkladu. Hmotnosť obkladového materiálu nesmie presiahnuť 6 kg/m2 a jeho hrúbka nesmie presiahnuť 12 mm. Na upevnenie obkladu sa odporúča použiť stavebné lepidlo. POZOR! Pevné a správne pripevnenie obkladu je veľmi dôležité. V čase upevňovania obkladu nie je možné inštalovať schody.
PAROIZOLÁCIA
Ďalším krokom po namontovaní schodov do stropu je správne osadenie paroizolácie. Priestor medzi schodmi a stropnou konštrukciou musí byť dôkladne izolovaný, aby sa predišlo vzniku tepelného mosta.
UCHYTENIE REBRÍKA
Jeden z montérov by mal vyjsť na povalu a vziať si so sebou všetky potrebné nástroje. Druhý montér zostáva dole. Výnimkou sú modely ClickFIX®, ktoré môže namontovať jeden montér s použitím pracovnej plošiny.
Prvým krokom je vynesenie schodov na povalu. Pred spustením schodov zhora do stropného otvoru je potrebné pod otvor upevniť 2 dosky ako podpery. Schody budú spočívať na týchto doskách.
Teraz je potrebné zložiť schody tak, aby bolo možné upevniť ich rám do stropného otvoru. Treba sa uistiť, že schody sú umiestnené vodorovne a kolmo. Ďalším krokom je uchytenie schodov pomocou 100 mm skrutiek (3 na každej dlhej strane a 2 na každom konci). Nezabudnite vložiť klinčeky za upevňovacie body.
Po finálnom upevnení schodov možno podpery odstrániť.
PRISPÔSOBENIE SCHODOV VÝŠKE STROPU
Prvým krokom je spustenie schodov nadol a ich úplné rozloženie. Následne je potrebné ohnúť spodnú časť schodov tak, aby horná časť so strednou vytvárala priamku.
Treba sa uistiť, že stupne sú uložené vodorovne. Aby sa schody presne skrátili, je potrebné postupovať podľa návodu pre konkrétny model.
Treba si pritom všimnúť, či sú schody vybavené plastovými pätkami. Pri väčšine modelov je po skrátení možné schody ešte presnejšie doladiť.
SCHODY NESMÚ BYŤ SKRÁTENÉ PRÍLIŠ!
Príliš krátke schody sa môžu počas používania nečakane zložiť, čo môže viesť k vážnym zraneniam.
Ak chcete overiť správnu dĺžku rebríka, je potrebné ho úplne rozložiť. Všetky časti schodov musia byť zarovnané do priamej línie bez medzier a obe bočnice musia rovno ležať na podlahe.
NASTAVENIE ZÁMKU
Nasledujúce video ukazuje, ako nastaviť zámok clickFIX®.
AKO POUŽÍVAŤ PÔDNE SCHODY
Z bezpečnostných dôvodov je pri vystupovaní a zostupovaní vždy potrebné byť otočený tvárou k rebríku a držať sa aspoň jednou rukou zábradlia rebríka.
Nami pripravené inštruktážne video ukazuje, ako bezpečne používať pôdne schody.

PRUŽINOVÝ MECHANIZMUS
Pružinový mechanizmus v ráme je možné nastaviť pomocou reťazového článku alebo – v závislosti od modelu – posunutím pružín nahor alebo nadol.
Pružinový mechanizmus sa smie nastavovať iba pri zatvorenom poklope.
Nastavenie tohto mechanizmu môže byť potrebné, ak má byť poklop obložený povrchovým materiálom.
Počas nastavovania je potrebné zvýšené opatrnosť, pretože pružiny sú silno napnuté.
Náhodné uvoľnenie pružiny môže viesť k zraneniam.
DÔLEŽITÉ:
Výrobok nesmie byť nijako upravovaný. Výrobca nenesie zodpovednosť za zranenia osôb ani za škody na budove alebo jej častiach spôsobené použitím výrobku s upravovanou konštrukciou.
TIPY NA ÚDRŽBU PÔDNYCH SCHODOV
Vo všeobecnosti pôdne schody nevyžadujú údržbu, ktorá by presahovala bežné čistenie vlhkou handričkou namočenou v mydlovej vode.
S relatívne malým úsilím je možné zachovať funkčnosť schodov v bezchybnom stave.


Rebrík
Skontroluj drevený rebrík, či nevykazuje vlhkosť alebo tvorbu plesní na stupňoch a bočniciach. Rebrík možno čistiť handričkou namočenou v mydlovej vode.
Nenechávaj vodu na povrchu rebríka.
Hliníkové rebríky je takisto potrebné čistiť handrou namočenou v mydlovej vode.
Poklop
Čistite vlhkou handričkou namočenou v mydlovej vode.
Ak sa poklop otvára príliš rýchlo, je možné napnúť pružinu skrátením alebo posunutím reťazového článku (alebo podobného prvku) umiestneného na hornom konci rámu.
Rovnako tak možno upraviť aj polohu západky zámku, aby poklop zostal úplne tesný. Uvoľnite dve skrutky a jemne posuňte západku zámku nahor alebo nadol.


Pánty a kovania zámkov
Všetky pohyblivé kovové časti je potrebné mazať bezkyselinovým olejom minimálne raz ročne (častejšie v prípade častého používania).
Tesnenia
Skontroluj tesnenia a odstráň všetky nečistoty handričkou namočenou v mydlovej vode.